UŽGAVĖNĖS

Užgavėnės – tai žiemos išlydėjimo šventė. Mūsų senoliai švęsdavo didžiai triukšmaudami, kad žiema išsigąstų ir išbėgtų. Per Užgavėnes reikėdavo važinėti rogėmis, kad gerai užderėtų linai, javai. Ir važinėti ne bet kaip, o taip, kad išvirstum ir pasivoliotum sniege – tuomet būsią geri metai.

Tą dieną reikėdavo daug valgyti, kad per visus metus netrūktų maisto. Svarbiausias Užgavėnių patiekalas – blynai. O kokios Užgavėnės be persirengėlių! Kaukes darydavo iš medžio, žievės, kailio. Persirengdavo ožiu, gerve, žirgu, elgetomis. Persirengėlių vaikštynėse būdavo baidyklių: Morė, Kotrė, Gavėnas. Kaukės visur lindo, visus kibino, dainas dainavo. Pervažiavę kaimą, persirengėliai baidyklę sudengindavo. Tai reiškė žiemos sunaikinimą.

Dabar laikai pasikeitė ir žiemos nebe tokios gilios, ir sniego mažiau, bet Užgavėnių tradicijos gyvuoja. Mes mokykloje taip pat stengiamės jas išlaikyti, vaikams parodyti ir papasakoti. Kovo 5 d. nuo pat ryto darželyje skambėjo muzika, vaikščiojo po grupes persirengėliai, kurie kvietė į kiemą. Kieme Lašininį mušėm, Kanapinį guodėm, būrė linksma čigonė.

Vaikai taip triukšmavo, kad prižadino meškutę ir ją iš guolio pakėlė. Mieguista buvo meška, bet kai pamatė linksmus vaikų veidus, kai išgirdo jų dainas ir jai visi miegai išgaravo. Visą rytmetį dainavom, šokom, blynais vaišinomes, ir žiemą iš kiemo varėm. Labai jau pavasario visiems norisi.

Nuomonės / pastebėjimai

Visagino lopšelis-darželis „Auksinis raktelis“
Įstaigos kodas 190230443
A. s. LT72 7300 0100 0261 9894
Bankas „AB Swedbank“

Biudžetinė įstaiga
Duomenys apie juridinį asmenį saugomi ir kaupiami Juridinių asmenų registre
Elena Čekienė – direktorė

Taikos pr. 20, LT-31110 Visaginas 
Tel./faks. (8 386) 70 719
Tel. (8 386) 73 186
El. paštas info@visaginoraktelis.lt

2020 © Visagino l-d „Auksinis Raktelis“
Versija neįgaliesiems